Pescuit Carei

Forumul pescarilor Careieni..........

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Tabara pentru viitori pescari sportivi.

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Tabara pentru viitori pescari sportivi. la data de Lun Mai 28, 2012 6:54 pm

fish_hunter

Moderator
Primaria Mun.Carei in Parteneriat cu Forumul Pescarilor Careieni [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] organizarea unei tabere pentru copii cu varsta intre 10-14 ani,la Lacul Ianculesti.
Scopul asestei Tabere se doreste a fi atragerea copiilor spre natura si respectarea acestuia,invatarea tainei pescuitului recreativ-sportiv.
Toate acestea cu sprijinul unor profesori si pescari de performanta.
Durata acestei Tabere se doreste a fi de 3-4 zile in cursul lunii iulie.
Asteptam pareri si propuneri din partea parintilor,copiilor si al pescarilor sportivi,toate acestea va rugam sa le postati in continuarea acestui topic.

2 Re: Tabara pentru viitori pescari sportivi. la data de Lun Mai 28, 2012 7:02 pm

robert

Vanator de braconieri
Vanator de braconieri
fish_hunter a scris:Primaria Mun.Carei in Parteneriat cu Forumul Pescarilor Careieni [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] organizarea unei tabere pentru copii cu varsta intre 10-14 ani,la Lacul Ianculesti.
Scopul asestei Tabere se doreste a fi atragerea copiilor spre natura si respectarea acestuia,invatarea tainei pescuitului recreativ-sportiv.
Toate acestea cu sprijinul unor profesori si pescari de performanta.
Durata acestei Tabere se doreste a fi de 3-4 zile in cursul lunii iulie.
Asteptam pareri si propuneri din partea parintilor,copiilor si al pescarilor sportivi,toate acestea va rugam sa le postati in continuarea acestui topic.
Multumesc pentru ajutor, asteptam idei si pareri, este o dorinta care sper ca vom realiza undeva in iulie

3 Re: Tabara pentru viitori pescari sportivi. la data de Lun Mai 28, 2012 7:09 pm

Admin

Admin
Va fi o treaba interesanta si educativa pentru copii.
Urmeaza sa vedem daca vor fi doritori sa participe la aceasta Tabara,unde zic eu ca participantii vor avea numai de castigat.
Din informatiile mele aceste tabere functioneaza de ani de zile in alte tari si se bucura de o mare popularitate,de ce sa nu fie si la noi.
Speram ca vor fi multi doritori si aceasta initiativa sa fie realizata si sa se bucure de aprecieri.

http://pescuitcarei.forumulmeu.ro

4 Re: Tabara pentru viitori pescari sportivi. la data de Lun Mai 28, 2012 9:08 pm

victor nagy

Pescarul tuturor timpurilor
va asigur ca in Ungaria functioneaza si inca bina de tot
asta o spun din proprie experienta

in 2008 3 copii din Oradea au cistigat la un concurs cite un bilet la o tabara cu profil pescuit sportiv si mediul inconjurator in UNGARIA , unul din copii a fost fiul meu Cristian , iar eu am fost invitat ca supraveghetor din partea A.P.S. Aqua Crisius (coorganizator din partea ROMANIEI)
citeva poze:
victor nagy a scris:tabara/concurs in Ungaria 2008
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Trebui sa stiti ca in tabara au fost 30 de copii si numai 3 au fost din Romania.
- pe locul 1 - Jancso JANOS - AJVPS Bihor CP ORADEA
- pe locul 2 - concurent al gazdelor ( din pacate nu am retinut numele imi cer scuze Embarassed )
- pe locul 3 - Nagy CRISTIAN - AJVPS Bihor CP ORADEA
- MENTIUNE - Puscas OANA -APS AQUA CRISIUS ORADEA
Smile Razz Smile

in tabara pe linga pescuitul zilnic , copiii au avut ocazia sa invete diferite monturi , legaturi , noduri , legi , regulamente si multe alte lucruri legate de pesti , pescuit si mediul inconjurator
totul era pregatit de noi supraveghetorii , unii pregatem masa , altii ii supravegheau la pescuit si altii le dadeau copiilor diferite informatii (lectii) privind tot ce am enumerat in rindurile de mai sus
va asigur ca atit copiiilor cit si mie personal a fost o experienta pe care nu am mai avut-o si n-o s-o uit toata viata !
de remarcat este faptul ca am fost 7 supraveghetori ptr. 30 de copii si totul a mers ca pe roate , din partea gazdelor toti supraveghetorii au fost profesori de sport de la mai multe scoli

in 2010 a venit rindul ficei mele Viviana sa aiba sansa de a cistiga un loc in tabara respectiva de o saptamina
citeva poze cu ea si cu alti 2 copii din Oradea;
cei 3 Oradeni

fica mea la cintarirea copturilor

copiii la teste

legat cirlige si noduri pescaresti

lansari la tinta

putina relaxare

Oradenii nostri

vedeta taberei de la Csardaszalas !

loc 2 - Daniel Leuce
loc 3 - Nagy V. Viviana
loc 5 - Beniamin Cozman

din 21 de participanti ! Smile cheers

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

5 Re: Tabara pentru viitori pescari sportivi. la data de Mar Mai 29, 2012 3:35 am

daulafund

Cred ca este o actiune care cu putina buna-vointa se poate materializa.
Se vor gasi si participanti,daca intradevar se doreste Suspect
Va doresc succes cheers cheers

6 Re: Tabara pentru viitori pescari sportivi. la data de Mar Mai 29, 2012 8:19 am

victor nagy

daca sunt copii care participa la concursuri , atunci sunt convins ca vor fi si doritori sa participe la tabara

selectia s-ar putea face si dupa locul ocupat in concurs (asta ca o parere)

dar mai intii sa asteptam ce spun organizatorii , privind locurile disponibile , costurile si altele legate de organizare
deocamdata este in faza de proiect , mai este mult de lucru si trebuie multa sustinere din partea comunitatii pina la materializarea acestei idei minunate !

Ultima editare efectuata de catre victor nagy in Dum Iun 03, 2012 7:16 pm, editata de 1 ori

7 Re: Tabara pentru viitori pescari sportivi. la data de Mar Mai 29, 2012 8:18 pm

robert

Vanator de braconieri
Vanator de braconieri
Asteptam idei si propuneri, cati copi? ,ce varsta?, pe ce baza se aleg participanti?, si pentru noi este ceva nou dar am dori ca tineri sa cunoasca bucuriile acestui spor.
Asteptam propuneri,idei.

8 Re: Tabara pentru viitori pescari sportivi. la data de Dum Iun 03, 2012 5:03 pm

fish_hunter

Moderator
Nr-ul copiilor intre 20-30 max.
Varsta zic eu intre 10-15 ani.
Copii pot fi selectati dintre participantii la cele doua concursuri care vor fi organizate la Ianculesti si pe canalul Berveni.
Durata max.7 zile.

9 Re: Tabara pentru viitori pescari sportivi. la data de Mar Iun 05, 2012 6:30 am

marlanu

Pescar incepator
Pescar incepator
Mai exact unde este aceasta tabara din ungaria?

10 Re: Tabara pentru viitori pescari sportivi. la data de Mar Iun 05, 2012 9:36 am

victor nagy

tabara este cu circuit inchis
participa copii care sunt selectati ce la concursuri din Ungaria (primele 3 locuri)si primii 3 clasati de la concursul " UNDITARUL ECOLOGIST " organizat in fiecare an in luna iunie (dupa prohibitie) de catre A.P.S.AQUA CRISIUS , la Oradea pe malul crisului repede

locatia este undeva linga Bekes Csaba , pe bratul mort al celor 2 crisuri si se numeste Csarda Szalas , mai multe nu stiu (a trecut mult timp de cind am fost acolo)
o sa incerc sa fac rost de un nr. de tel. al administratorului locatiei , primeste si persoane private

11 Re: Tabara pentru viitori pescari sportivi. la data de Mier Iun 06, 2012 7:38 am

marlanu

Pescar incepator
Pescar incepator
victor nagy a scris:tabara este cu circuit inchis
participa copii care sunt selectati ce la concursuri din Ungaria (primele 3 locuri)si primii 3 clasati de la concursul " UNDITARUL ECOLOGIST " organizat in fiecare an in luna iunie (dupa prohibitie) de catre A.P.S.AQUA CRISIUS , la Oradea pe malul crisului repede

locatia este undeva linga Bekes Csaba , pe bratul mort al celor 2 crisuri si se numeste Csarda Szalas , mai multe nu stiu (a trecut mult timp de cind am fost acolo)
o sa incerc sa fac rost de un nr. de tel. al administratorului locatiei , primeste si persoane private

BINE MERSI

12 Re: Tabara pentru viitori pescari sportivi. la data de Mar Iun 12, 2012 5:28 pm

robert

Vanator de braconieri
Vanator de braconieri
Multumesc pentru poze si pentru detalii, raman dator,apreciez foarte mult ajutorul trimis, daca aveti si alte idei, astept cu nerabdare, pentru noi este un inceput care dorim sa aiba contiunitate,sunt sigur ca nu va fii totul perfect din prima dar macar incercam.

13 Re: Tabara pentru viitori pescari sportivi. la data de Mier Iun 13, 2012 9:45 am

victor nagy

intentia de a face ceva conteaza cel mai mult
nici odata n-o sa poti face ceva sa iasa perfect si totdeauna vor fi circotasi
dar cel mai important este ca te zbati sa faci ceva benefic copiilor , pin' la urma urmei copiii trebuie sa se simta bine si ei trebuie sa-ti aprecieze efortul depus
eu asta urmaresc , participantii sa fie cit mai multumiti , chiar daca nu-i pot multumi in aceiasi masura pe toti

Continut sponsorizat

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum